Wszystko, czego trzeba dowiedzieć się o bólu krzyża, znajdziesz na https://bit.ly/34nLg6L
Nawracający ból pleców w odcinku lędźwiowym, piersiowym czy między łopatkami powoli staje się normalnością dla znacznej części populacji. Dziś nie jest to już niedyspozycja, z którą mierzą się wyłącznie starsi ludzie. Praca za biurkiem połączona z niską aktywnością fizyczną powoduje, że bólu tego rodzaju doświadczają również młodsi ludzie.
Ból kręgosłupa – co może oznaczać?
Ból kręgosłupa może wynikać z szeregu źródeł. Jego pojawienie się np. na odcinku klatki piersiowej nierzadko związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeżeli doświadczany jest jako ból promieniujący w kierunku ramion oraz barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może też sygnalizować rozwijające się schorzenia organów wewnętrznych czy zmiany reumatyczne, z tej przyczyny jego leczenie rozpoczyna się między innymi od sprawdzenia tego rodzaju źródeł. Z kolei ból na wysokości łopatek, jak również ból kręgosłupa lędźwiowego notorycznie jest rezultatem przeciążenia struktury kręgosłupa (więzadeł, mięśni albo ścięgien przykręgosłupowych), wynikającego zwykle z podnoszenia obiektów o sporej masie czy nieprawidłową postawą. Taki ból przeciążeniowy notorycznie jest zaniedbywany, gdyż znika po odpoczynku, niemniej jednak może on być sygnałem początków dyskopatii (przepukliny dysku). Rzecz jasna ból pleców bywa także objawem rozmaitych stanów zapalnych lub urazów często tak drobnych, iż odgrzebujemy je z pamięci dopiero podczas rozmowy z ortopedą.
Ból pleców – co zalecają lekarze?
Bólu kręgosłupa nie można ignorować i należy natychmiast umówić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Rozpozna on wstępnie typ i źródło bólu, a w dalszej kolejności odeśle do odpowiedniego lekarza specjalisty, który ustali najlepszy kierunek terapii. Nie warto jednak czekać, aż pojawi się ból pleców. Nawet jeżeli z kręgosłupem nie mieliśmy dotychczas problemów. W tym celu specjaliści rekomendują systematyczne ćwiczenia, pamiętanie o poprawnej postawie np. w trakcie pracy przy biurku , jak również utrzymanie odpowiedniej wagi. Spięte mięśnie szyi czy pleców można też rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym bądź za sprawą urządzeń do wibroterapii. Taki masaż drganiami umacnia mięśnie, co osłabia ból przeciążeniowy, jak również pobudza krążenie limfy i krwi.
Siedziba firmy:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]