Więcej informacji o urologu w Krakowie uzyskasz tu.
Spotkanie z urologiem powoduje u szeregu pacjentów zakłopotanie. Schorzenia, jakimi zajmuje się urologia, postrzegane są jako bardzo intymne, co powoduje, iż osoby, które dostrzegły u siebie niepokojące przejawy choroby, nierzadko opóźniają o kilka tygodni badanie u urologa. Takie postępowanie jednak może skutkować poważnymi następstwami dla układu moczowego.
Jakie objawy są przesłanką do badania przez urologa?
Zadaniem urologii jest identyfikacja i leczenie identyfikacją i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Narządy tego układu odpowiadają chociażby za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein. O problemach z układem moczowym może alarmować wiele rozmaitych objawów, które nagminnie są lekceważone przez pacjentów w nadziei, iż same ustąpią. Na jakie wobec tego oznaki trzeba zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym zapisaniem się na wizytę do urologa? Będą to przede wszystkim wszystkie zmiany powiązane z moczem, czyli zauważenie w nim krwi lub ropy, jego spienienie czy ciemniejsze zabarwienie, ale też przerywany strumień moczu, ból albo pieczenie przy jego wydalaniu, nie kontrolowanie moczu lub wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy mogą być też mniej ewidentne, np. nadciśnienie tętnicze, ból w okolicy podbrzusza bądź pleców i obrzęk stóp. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, tym samym mężczyźni powinni udać się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu), utrzymaniem wzwodu czy kiedy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu bądź jądrach. Wypada także zauważyć, że panowie po ukończeniu 40 lat powinni regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania gruczołu sterczowego.
Codzienność dyżuru urologa – cystoskopia, leczenie stulejki i złożone zabiegi
Pacjenci często przychodzą do gabinetu urologa w celu wykonania cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego narządu), konsultacji dotyczącej wazektomii, jak również leczenia stulejki, wodniaka jądra bądź torbieli nerek. Urolodzy na co dzień przeprowadzają także mnóstwo złożonych zabiegów, takich jak przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego, plastyka miedniczek nerkowych i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.
Siedziba firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków
Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail:
[email protected]