Rozstępy oraz blizny pourazowe to znamiona, których często nie da się zamaskować. Nierzadko są powodem braku pewności siebie, co może znacząco wpływać na nasze życie. Do ich likwidacji we współczesnej medycynie korzysta z lasera frakcyjnego, dzięki któremu można wygładzić oraz odtworzyć skórę.
Redukcja melasmy oraz inne zabiegi laserem frakcyjnym
W medycynie estetycznej laser frakcyjny jest używany w bardzo szerokim zakresie, w szczególności do zamknięcia rozszerzonych porów, redukcji przebarwień skórnych oraz blizn poparzeniowych bądź korekcji opadających powiek. Terapii takim laserem można więc poddać wiele części ciała: szyję i twarz, brzuch, a nawet plecy. Warto natomiast podkreślić, że występują przeciwwskazania do przystąpienia do zabiegów laserem frakcyjnym – nie przeprowadza się ich u kobiet w ciąży czy osób, u których zdiagnozowano nowotwór skóry. Należy mieć także realistyczne wymagania odnośnie terapii laserem frakcyjnym – nie wszystkie zmarszczki uda się całkowicie wygładzić, tak samo jest z bliznami oraz rozstępami. Pacjent musi być również świadomy, iż o ile usuwanie blizn i rozstępów laserem frakcyjnym przynosi trwałe rezultaty, to już lifting laserowy na długi czas odmładza skórę, jednak procesu starzenia się nie powstrzyma.
Działanie lasera frakcyjnego – pobudzanie wytwarzania kolagenu w tkance skórnej
Podczas zabiegu wiązka lasera frakcyjnego wykonuje tysiące niezauważalnych gołym okiem nakłuć, w następstwie czego odparowuje wodę w tkance skórnej. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, jednak pacjent w dalszym ciągu może odczuwać pieczenie skóry. Działanie lasera stymuluje wytwarzanie kolagenu w tkance, co w rezultacie ją odmładza, ujędrnia oraz wyrównuje. Efekty łatwo zauważyć już po pierwszym zabiegu, lecz zazwyczaj do kompleksowej likwidacji zmarszczek i rozstępów nieodzowne jest powtórzenie zabiegu jeszcze 2-3 razy w kilkutygodniowych interwałach koniecznych do wygojenia się tkanki, gdyż czas odbudowy skóry po zabiegu laserem trwa od 7 do 12 dni. W okresie po zabiegu należy w szczególny sposób dbać o skórę, a o wszelakich wytycznych poinstruuje pacjenta lekarz prowadzący.