Laserowa korekta wzroku to współcześnie najbardziej popularna forma korekcji astygmatyzmu, hyperopii, myopii czy presbiopii, aczkolwiek mało pacjentów ma świadomość, że zabiegi te są realizowane przy pomocy różnych technik.
Zalety metody FemtoLASIK
FemtoLASIK (nazywany również All-Laser-LASIK) to bezbolesna, pod każdym względem bezpieczna, a przy tym bezinwazyjna metoda korekty takich wad jak dalekowzroczność (do +4 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii), miopia (do -10 dioptrii) i w indywidualnych przypadkach starczowzroczność. Sam zabieg nie trwa długo – sprawny lekarz optometrysta potrafi zakończyć go w kwadrans. Atutem tej metody jest to, że pacjentowi bardzo szybko wraca ostrość wzroku – praktycznie w przeciągu 24 godzin po zabiegu może wznowić swoje normalne zadania. Zabieg dzielony jest na 2 fazy i w przeciwieństwie do innej metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się przy użyciu mikrokeratomu. W trakcie zabiegu FemtoLASIK na początku przy użyciu lasera femtosekundowego odseparowuje się płatek rogówki o grubości mniej więcej 0,1 mm, a w kolejnym etapie następuje modelowanie rogówki laserem excimerowym.
Pewnym wariantem zabiegu FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie praca lasera excimerowego jest spersonalizowana dla każdego pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu optometrysta tworzy mapę rogówki i na jej podstawie rozplanowuje kolejne ruchy wiązki laserowej. Ten rodzaj zabiegu przeprowadza się u osób z dalekowzrocznością oraz astygmatyzmem, których układ optyczny cechuje się niestandardowym kształtem.
Zabiegi LASEK oraz EBK
Rzadziej stosowane sposoby korekty wzroku to m.in.:
LASEK – przeprowadzany jest u pacjentów, u których z rozmaitych przyczyn nie jest zalecane użycie metody FemtoLASIK. W metodzie LASEK płat nabłonka rogówki zdejmowany jest alkoholem, a nie laserem.
EBK, w którym po znieczuleniu gałki ocznej z rogówki ściągany jest nabłonek (ulega on potem regeneracji), a w następnej kolejności kształtuje się rogówkę za pomocą lasera excimerowego. EBK określana jest zabiegiem powierzchniowym, jako że wiązka lasera nie dochodzi w głębsze warstwy rogówki. EBK można jednakże wykorzystać tylko do korekcji niewielkich wad wzroku.
Siedziba firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]