Metoda PTK – o likwidacji blizn rogówkowych

Likwidacja blizn z rogówki

Oko jest delikatnym elementem ciała i w licznych sytuacjach może ulec uszkodzeniu. Na skutek rozmaitych urazów i chorób na powierzchni rogówki często powstają blizny, które w mniej lub bardziej rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można jednak usunąć, dzięki osiągnięciom laserowej korekcji wzroku.

Blizny rogówkowe – jakie powodują skutki?

Rogówka to wypukła, zewnętrzna warstwa gałki ocznej, która je ochrania, a zarazem nadzoruje sposób, w jaki światło dostaje się do kolejnych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona oraz niesłychanie elastyczna i chociaż z reguły delikatne jej otarcia leczą się same, nieraz pojawiają się zbliznowacenia, również w następstwie naszej nieostrożności. Co powoduje powstawanie blizn rogówki? Są one przeważnie konsekwencją przedostania się do oka ciała obcego, wielu chorób (przykładowo kiły) albo urazów mechanicznych jak skaleczenia, zadrapania oraz oparzenia. Lecz blizny rogówki mogą wytworzyć się również w wyniku nieostrożnego zakładania soczewek kontaktowych. Oprócz dostrzegalnego pogorszenia się wzroku, o występowaniu blizn na rogówce świadczy kilka innych objawów, takich jak np. puchnięcie powiek, wrażenie bólu gałki ocznej czy nieustanne łzawienie, zatem jeśli ich doświadczasz radzimy bezzwłocznie pomyśleć o konsultacji z okulistą. W trakcie dokładnego badania sprawdzi on rozmiar, głębokość oraz pozycję blizn, jak również doradzi w obszarze opcji ich leczenia.

Likwidacja blizn na rogówce – krótki zabieg z wykorzystaniem wiązki lasera

Najczęściej stosowaną współcześnie metodą likwidacji blizn rogówki jest PTK – zabieg wykonywany w sporej liczbie klinik, specjalizujących się w korekcie wad wzroku. Metoda PTK umożliwia usunięcie zarówno blizn z centralnego, jak i peryferyjnego obszaru rogówki. PTK stosuje się także do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania za pomocą promienia lasera zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Ten praktycznie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitej anestezji, wystarczające jest miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się środkiem w kroplach wprost na powierzchnię oka. Po zabiegu przez kolejne kilka tygodni należy stosować się dokładnie do poleceń lekarza prowadzącego, nie przemęczać oka i systematycznie pojawiać się na kontroli w wyznaczonym czasie.

Siedziba firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Wyróżnione artykuły