Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest miłym tematem. Obecnie jednak, wykorzystując nowoczesne narzędzia i – przede wszystkim – efektywne środki przeciwbólowe, lekarze mogą zagwarantować pacjentom, iż zabiegi będą całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe jest niezbędne za każdym razem, kiedy rozwinie się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu ultracienkich narzędzi, przez co lekarz może dostać się do głęboko położonych tkanek zęba. Dobrze przy tym pamiętać, że w leczeniu kanałowym używa się także innych, często bardzo zaawansowanych technologicznie sprzętów. Których?
Narzędzia do leczenia kanałowego
Obok narzędzi ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę ważne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba przesyłają do ekranu przed oczami dentysty, minimalizując prawie do zera niebezpieczeństwo różnego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym istotne jest także sprawdzenie długości kanałów. Wypracowanie sporej dokładności ułatwiają specjalistyczne urządzenia cyfrowe – endometry. Poza tym lekarze stosują też odpowiednie narzędzia, jakie umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane przyspieszenie wizyty oraz poprawienie komfortu pacjenta.
Leczenie kanałowe a NFZ
Rozpoczynając leczenie kanałowe warto pamiętać, iż nie we wszystkich sytuacjach jest ono refundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast pełnopłatne. Jeżeli będzie ono niezbędne, warto udać się do dentysty posługującego się odpowiednimi akcesoriami i wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach dotychczasowi klienci piszą w sieci.