Krótkowzroczność można skorygować bez okularów – o ortokorekcji

Na voigtklinikaoka.pl odnajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o ortokorekcji.

Czy zakładanie okularów przy krótkowzroczności jest nieodzowne? Tak, bo przy nieznacznej wadzie wzroku okulary mogą okazać się zbyteczne, jeśli postanowimy wypróbować ortokorekcję.

Ortokorekcja jako alternatywa dla laserowego leczenia krótkowzroczności

Astygmatyzm czy krótkowzroczność to problematyczne wady wzroku, które potrafią dostrzegalnie obniżyć jakość życia. Można je wyeliminować przy użyciu lasera, aczkolwiek duży odsetek osób rezygnuje z zabiegu tego typu z obawy przed ingerencją lasera lub wręcz ze względów finansowych. Nie znaczy to jednakże, iż są one na zawsze skazane na noszenie okularów i obserwowanie nieustannego rozwijania się wady wzroku. Krótkowzroczność da się skorygować i wstrzymać jej rozwój poprzez ortokorekcję – bezpieczną, niechirurgiczną, i – co istotne – skuteczną metodę, która polega na korekcie krzywizny rogówki w czasie snu. Jak to możliwe? Gdy osoba, która włożyła specjalne szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki oddziałują na nabłonek rogówki, modelując jej kształt poprzez stosowne jej wypłaszczenie w skutek czego usuwają przyczynę krótkowzroczności. Wpływ działania szkieł ortokorekcyjnych jest dostrzegalny w wielu przypadkach nawet na drugi dzień po ich pierwszym założeniu. Należy jednakże zaznaczyć, iż rezultat nie jest trwały jak w przypadku laserowej korekty wzroku. Efekt podtrzymuje się tylko przy cyklicznym noszeniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, rzecz jasna, ścisłym stosowaniu się do zaleceń lekarza prowadzącego, gdyż w przeciwnym przypadku może dojść do powikłań. Modelowanie krzywizny rogówki metodą ortokorekcji jest kompletnie odwracalne – po przerwaniu zakładania ortosoczewek rogówka powraca samoistnie do swego poprzedniego kształtu.

Czy ortokorekcja jest dopuszczalna u najmłodszych?

Krótkowzroczność to choroba, która dotyka ludzi w różnym wieku, także kilkulatków. Dobrą wiadomością jest zatem to, że soczewki ortokorekcyjne mogą stosować dzieci powyżej 7 roku życia, dzięki czemu za dnia mogą cieszyć się niczym nieograniczoną aktywnością, tak samo jak ich rówieśnicy ze zdrowym wzrokiem. Warto jednakże wiedzieć, że ortokorekcja jest niemożliwa przy krótkowzroczności powyżej -8 dioptrii. Kształt rogówki każdego pacjenta jest inny, z tej przyczyny soczewki stosowane w tej metodzie są dobierane indywidualnie, po sporządzeniu mapy rogówki oraz wnikliwym zbadaniu jego wzroku. Istnieje kilka przeciwwskazań do ortokorekcji, to między innymi choroby autoimmunologiczne i zapalenie gałki ocznej.

Siedziba firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Wyróżnione artykuły