Botulinotoksyna, czyli botoks – czym jest i jak działa?

Skieruj się na revitae.com.pl, aby uzyskać informacje dotyczące botoksu w Kielcach.

Toksyna botulinowa, w mowie potocznej nazywana botoksem, to substancja na bazie białka produkowana przez pewien rodzaj bakterii żyjących w warunkach beztlenowych, która za sprawą swoich właściwości stosowana jest w medycynie, przede wszystkim estetycznej. Jak zatem wykorzystuje się tę neurotokstynę i czy jest ona niegroźna?

Botoks – stosowany w leczeniu kompulsywnego tarcia zębami oraz nadpotliwości

Botulinotoksyna jest jedną z silniejszych poznanych egzotoksyn, której oddziaływanie polega na hamowaniu impulsów przenoszonych między komórkami nerwowymi i mięśniami. To z tej przyczyny jego konsumpcja (np. wraz z nieświeżą żywnością) bywa nad wyraz niebezpieczne, ponieważ w ekstremalnych kazusach prowadzi do wstrzymania akcji serca. Jednak ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, jaki wywołuje botoks, medycy od pół wieku wykorzystują do leczenia chorób, w których stwierdza się niewłaściwe napięcie mięśniowe, m.in. przy kurczu powiek, ciężkich przypadkach migreny czy schorzeniach wywołujących niekontrolowane tiki. Botoks szeroko stosuje się również w leczeniu bruksizmu, to znaczy odruchowego tarcia zębami, ponieważ wstrzyknięcie tej neurotoksyny w odpowiednie miejsca obniża napięcie mięśni żuchwy, a w konsekwencji powstrzymuje ścieranie się zębów i uszkodzenie szkliwa. Botulinotoksyna pomaga także ludziom mających problemy z nadpotliwością – aplikowana w miejsca, gdzie skóra produkuje nadmierną ilość potu, potrafi wstrzymać jego wydzielanie się nawet do pół roku.

Jak korzysta się z botoksu w medycynie estetycznej?

Zwykły mieszkaniec Polski przeważnie botoks kojarzy natomiast z zabiegami medycyny estetycznej. I w rzeczy samej, toksyna ta jest tu używana w szerokim zakresie. Korzysta się z niej w zabiegach mających na celu eliminację zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg bezbolesny oraz szybki. Preparat botulinotoksyny wygładza skórę i rozluźnia mięśnie przyczyniające się do formowania się zmarszczek. W związku z tym najczęściej stosuje się go do redukcji tzw. “lwiej zmarszczki” czy kurzych łapek widocznych w pobliżu oczu. Za pomocą botoksu można również zminimalizować nadmierny łojotok skóry czoła.

Siedziba firmy:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]

Wyróżnione artykuły