Filtry powietrza klasy F9 i H14 – jak się je wykorzystuje?

filtry hepa h13

Przyznajmy to szczerze: jakość powietrza w Polsce nie jest dobra. Pod tym względem nasz kraj zajmuje jedno z najdalszych miejsc pośród członków Unii Europejskiej. Regularnie pojawiają się nowe raporty o przekroczeniu norm stężenia pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2.5 i stąd też nieprzerwanie poszukiwane są efektywne metody, pozwalające poradzić sobie z narastającym zanieczyszczeniem, szczególnie w pomieszczeniach, w których utrzymanie czystości powietrza jest wyjątkowo ważne (przykładowo w salach OIOM).

Filtry F7 i F9 – skutecznie wyłapują pyły zawieszone oraz sierść zwierząt

Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), czyli filtry powietrza wysokiej efektywności, powszechnie znane i wykorzystywane są od lat 70-tych. Są obecne m.in. w pokojowych oczyszczaczach powietrza i odkurzaczach. W systemach wentylacyjnych zakładanych w biurowcach, urzędach lub budynkach mieszkalnych świetnie sprawdzą się uniwersalne filtry dokładne typu minipleat, które w zależności od klasy poradzą sobie z wyłapywaniem pyłów PM2.5 (klasa filtracji F7) oraz PM10 (klasa filtracji F9), których drobinki są składową smogu. Nie są dla nich trudnością także takie zanieczyszczenia, jak włosy, spaliny bądź zarodniki grzybów. Poszukując filtrów dokładnych F7 czy F9 warto sprawdzić nie tylko ich skuteczność, ale również jakość ich produkcji. Te produkowane przez rodzimą firmę MARSS Filtry Hepa wyposażone są w ocynkowaną stalową ramę, która cechuje się ogromną odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne (jak wysoka temperatura, wilgoć). Wydajny wkład filtracyjny wytworzony z włókna szklanego chroniony jest standardowo siatką z aluminium po stronie wlotu powietrza. W filtrach mini-pleat papier filtracyjny złożony jest w drobne plisy i wzmocniony jest specjalnym klejem z tworzywa sztucznego, co powoduje, że produkty te odznaczają się znaczną żywotnością. Filtry F7 i F9 wytwarzane są w kilkunastu rozmiarach dopasowanych do wymagań każdego użytkownika.

Filtry HEPA H13 i H14 – efektywna filtracja w ciężkich warunkach

Do wykorzystania przemysłowego wymagane są natomiast filtry o kategorycznie wyższej przepustowości, którą gwarantują filtry absolutne HEPA H13 i H14 . Plisy pakietu filtrującego są w nich równomiernie oddzielone przez separatory z aluminium, a mocna konstrukcja, także sporządzona z ocynkowanej stali, jest odporna na wilgoć i wahania temperatury, co pozwala na efektywną pracę w ekstremalnych warunkach (nawet do 80°C). Takie filtry montowane są tam, gdzie powinno się zachować wyśrubowane standardy sterylności powietrza, m.in. na liniach produkcyjnych w branży farmaceutycznej.

Fotografia dzięki uprzejmości marss.pl.

Siedziba firmy:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 10 46

Wyróżnione artykuły