Co warto wiedzieć o oleju opałowym?

Wybór typu ogrzewania jest niezwykle ważnym aspektem budowy oraz wykończenia domu. Jednym z dostępnych rozwiązań jest wygodne w obsłudze ogrzewanie olejowe. Olej grzewczy jest łatwo dostępny, bezpieczny, a przy nim eliminuje konieczność czyszczenia kotła z popiołu czy sadzy. O czym należy wiedzieć, planując zakup takiego systemu ogrzewania budynku?

Ważne parametry oleju grzewczego

Olej grzewczy dostępny na rynku różni się poszczególnymi parametrami. Aby uzyskać wysoką efektywność całego systemu i jego bezawaryjną pracę, warto zdecydować się na produkt wysokiej jakości. Potencjalny użytkownik oleju musi zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • Wartość opałowa- czyli kaloryczność oleju, która powinna wynosić około 42 MJ/kg,
  • Gęstość- inaczej ciężar właściwy, nie może być ona zbyt duża, ponieważ wówczas może dojść do tworzenia się osadów wewnątrz instalacji i w komorze spalania, co wpłynie na obniżenie wydajności mechanizmu spalania, a także może prowadzić do usterek kotła,
  • Lepkość- także nie może być zbyt wysoka, gdyż pogorszy parametry rozpylania paliwa w dyszach, a tym samym obniży wydajność energetyczną procesu spalania,
  • Temperatura płynięcia- od niej zależy odporność oleju na niskie temperatury, co jest ważne zwłaszcza w okresie zimowym,
  • Temperatura zapłonu- obniżona wartość temperatury zapłonu oleju opałowego stwarza niebezpieczeństwo dla użytkownika tego sposobu ogrzewania,
  • Zawartość siarki- w olejach lekkich jest dosyć niska, zbyt wysoka jej ilość może prowadzić do uszkodzenia instalacji, ponadto wpływa niekorzystnie na środowisko i zdrowie człowieka.

Popularność oleju sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się, jak można zostać dystrybutorem oleju opałowego. Zbiór niezbędnych informacji znajdziesz w artykule “Jak zostać dystrybutorem oleju opałowego Ekoterm?”.

Z czego składa się instalacja olejowa?

Zestaw do takiej metody ogrzewania budynku składa się z wielu elementów, takich jak:

1. Piec olejowy

W sprzedaży dostępne są kotły olejowe jedno i dwufunkcyjne. Pierwszy model używany jest jedynie do ogrzewania, natomiast drugi sprawdza się także do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Jeśli chodzi o piece jednofunkcyjne do podgrzewania wody, potrzebny jest współpracujący z kotłem zasobnik. Najwydajniejszą i ekologiczną propozycją są kotły kondensacyjne. Piece na olej grzewczy działają praktycznie bezobsługowo, jednak potrzebują regularnych przeglądów, jak i odpowiedniej kotłowni.

2. Pompa olejowa

Pompa podłączona jest do zbiornika poprzez przewody (ssący i przepływowy). Przewód ssący zasysa olej i przesyła go do palnika, natomiast przepływowy kieruje zbędny nadmiar cieczy do zbiornika.

3. Przewody do instalacji ogrzewania olejowego

Przez nie olej grzewczy doprowadzany jest ze zbiornika do palnika.

4. Zbiornik na olej

Umiejscowiony zazwyczaj w kotłowni lub w innym wydzielonym pomieszczeniu.

5. Filtr na olej

Dzięki niemu, substancja ta oczyszcza się ze stałych, drobnych elementów, które mogłyby skutkować zatkaniem dysz palnika.

6. Odpowietrznik

Znajduje się za filtrem, stosowany w celu odpowietrzania instalacji, dzięki czemu zachowana jest jej sprawna praca.

7. Palnik

Kotły na olej grzewczy wyposażone mogą być w palnik inwektorowy, palnik z odparowaniem albo palnik wentylatorowy.

Jakie są zalety ogrzewania domu olejem opałowym?

Ogrzewanie domów olejem gwarantuje komfort termiczny przybliżony do tego, uzyskiwanego poprzez stosowanie innych metod grzewczych. Za pomocą cyfrowych systemów sterowania kotłem, użytkownik jest w stanie osiągnąć pożądaną temperaturę we wnętrzu domu. Inwestor decydujący się na ten materiał grzewczy będzie także usatysfakcjonowany możliwością bezobsługowej eksploatacji systemu. Piec olejowy nie wymaga żadnych prac ze strony użytkownika, należy jedynie pamiętać o regularnych przeglądach.

Zobacz również:

Istotną zaletą takiego nośnika energii jest całkowita niezależność od sieci gazowej i jej możliwych awarii. Instalację na olej grzewczy można wykorzystać w każdym domu, bez znaczenia, jaka jest jego infrastruktura. Kolejną korzyścią takiego sposobu ogrzewania jest również szeroka dostępność oleju opałowego. Cały system zapewnia też wysokie bezpieczeństwo użytkowania. Co ważne, dzięki zamkniętej komorze spalania na zewnątrz nie przedostają się żadne szkodliwe dla ludzkiego zdrowia substancje. Olej grzewczy spalany jest w całości, a więc nie stwarza realnego zagrożenia dla środowiska i jest nazywany rozwiązaniem ekologicznym.

Jakie są wady ogrzewania kotłem olejowym?

Olej grzewczy ma wiele zalet, jednakże w dalszym ciągu jest dosyć rzadko wybieraną metodą. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim instalacja takiego systemu wiąże się ze znacznym wydatkiem dla inwestora. Przyglądając się kosztom ogrzewania olejowego, należy zwrócić uwagę na cenę całego systemu, jak i wydatki eksploatacyjne. Dobry piec na olej kosztuje ok. 10 tysięcy złotych, do tego należy doliczyć cenę montażu całego systemu.

Ogrzewanie takim materiałem opałowym jest aktualnie jednym z najdroższych na rynku. Można je nieco zmniejszyć, wybierając wysokiej jakości kocioł olejowy o dobrej sprawności, która wpływa na zużycie paliwa. Dla osoby planującej taki sposób ogrzewania budynku wadą może okazać się także konieczność wygospodarowania miejsca na zbiornik.

Wyróżnione artykuły