Okna zabytkowe pod specjalną opieką

Zamów okna zabytkowe na www.oknostol.com.pl

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają dużo korzystniej niż te wykonywane współcześnie więc są wielką ozdobą budynków. Względy estetyczne to rzecz jasna ich nie jedyna zaleta, a na ich wartość w dużym stopniu rzutuje również wiek. Podobnie jak pozostałe dobra zabytkowe, także okna powinny być konserwowane z poszanowaniem prawa – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samemu z wykorzystaniem kupionych w markecie materiałów. Jakimi cechami więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo wykonać te prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zwykle mają więcej zdobień niż współczesne. Rzadko są również otwierane od góry, co powoduje, że niezbędne okazują się lufciki, z użyciem których możemy wentylować lokal. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, zrobione są zwykle z drewna – surowca, który posiada sporo zalet, lecz wymaga częstej konserwacji, a oprócz tego nietrudno go zepsuć. Dlatego tak ważne są kwalifikacje osób naprawiających okna zabytkowe.

Naprawa okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, a ta potrzebuje najwyższych umiejętności – taki rodzaj okna cechuje się bowiem zastosowaniem wielu, dziś już nieczęsto spotykanych, rozwiązań. W związku z tym, także najlepsi specjaliści nie mogą serwisować okien zabytkowych, jeśli nie mają dokumentów potwierdzających ich umiejętności, które zostały wydane przez urząd ochrony zabytków – w innym razie zostaną na nich nałożone duże kary.

Siedziba firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

Wyróżnione artykuły