Ochrona danych osobowych – komu przyda się szkolenie?

Podstawowym prawnym dokumentem w naszym kraju, który dotykał sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Także dziś definiuje ona ten termin oraz omawia, jak powinniśmy ich używać. Według aktu dane osobowe to wszystkie informacje, jakie pozwalają na ustalenie tożsamości konkretnego człowieka bez złożonych działań. Do danych osobowych zaliczyć możemy zatem datę urodzenia, nazwisko i imiona oraz miejsce zamieszkania, ale też tak zwane dane wrażliwe – na przykład informacje o wyznaniu, stanie zdrowia oraz możliwych wyrokach. O ich bezpieczeństwo należy zatroszczyć się tym bardziej, że dzięki globalnej sieci ich zdobycie oraz przetwarzanie okazuje się banalnie łatwe.

Do kogo są adresowane jest szkolenie z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają każdego rodzaju firmy. Jedne obracają tylko danymi ich pracowników, inne zaś mają dostęp także do danych klientów. We obu sytuacjach pracownicy, którzy się z nimi stykają powinni ukończyć specjalne kursy z ochrony danych osobowych, podczas których dowiedzą się, jak zapewnić im ochronę. Okazuje się to bardzo istotne, ponieważ po stwierdzeniu nieprawidłowości Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo zasądzić poważne kary – nie tylko pieniężne, ale w skrajnych sytuacjach także więzienia.

Na czym polega szkolenie z ochrony danych osobowych?

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich pracowników administrujących takiego rodzaju danymi – są to m. in. pracownicy do spraw rekrutacji, sekretariatów lub składnic akt. W jego koszty zaliczają się także broszury dydaktyczne, dzięki którym kursanci łatwiej przyswoją wiadomości. Po zakończeniu szkolenia, w czasie którego nauczą się, jak zapewnić bezpieczeństwo danych, uczestnicy otrzymują odpowiednie certyfikaty. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie pochłaniają wiele czasu i zazwyczaj zamykane są tego samego dnia.

Wyróżnione artykuły