Kadry z lotu ptaka bez wątpienia ozdabiają każdy film. Nieważne, czy rejestrowane są tereny nad rzekami bądź jeziorami, siatka ulic miast czy też terytoria leśne, z powietrza wyglądają zwykle znacznie bardziej widowiskowo niż z z ziemi. Nie zaskakuje zatem to, iż filmowanie z powietrza jest niejednokrotnie stosowane przez twórców rozmaitych obrazów filmowych – zarówno tych artystycznych, jak i komercyjnych. Jeszcze niedawno ich sfilmowanie było niezmiernie drogie i uciążliwe – wiązało się z koniecznością wypożyczenia helikoptera lub samolotu oraz użyciem stosownego sprzętu. Obecnie jednakże filmowanie z powietrza jest o wiele mniej kosztowne i nieskomplikowane pod kątem logistyki – wystarczy zastosować w tym celu drona. Co powinniśmy wiedzieć poszukując profesjonalisty, który nagra dla nas takie zdjęcia? Dlaczego warto postawić na takie filmy?
Filmowanie z powietrza w spotach dla firm i instytucji
Filmowanie z powietrza to technika, którą pomyślnie można użyć w różnorodnych projektach marketingowych. Znakomicie zdaje egzamin w filmach promocyjnych. Nie ma tu znaczenia to, czy idzie o kilkuminutowe filmy, czy może rozbudowane, kilkunastominutowe obrazy. Zdjęcia z powietrza mogą stanowić większość klipu (a w niektórych sytuacjach wręcz jego całość) lub też być jego uzupełnieniem. Filmy z takimi zdjęciami nadają się do reklamy rozmaitych firm – zarówno szerokich przedsięwzięć, jak i niedużych inicjatyw. Wspaniale sprawdzą się również w promowaniu działań samorządów (szczególnie, jeśli idzie o reklamy kierowane do turystów i dotyczące budowy infrastruktury) czy organizacji zajmujących się ekologią. Filmowanie z drona to również świetna metoda na to, aby pokazać skalę i stopień zaawansowania rozmaitych inwestycji – m.in. przemysłowych, drogowych bądź budowlanych.
Filmowanie z powietrza – jak znaleźć profesjonalnego operatora drona?
To, jak będą prezentować się klipy zawierające ujęcia wykonywane z drona jest zależne w ogromnym stopniu od zręczności operatora urządzenia. Dużo informacji odnośnie jego doświadczenia, jak również jakości drona i zamontowanego w nim obiektywu, przekażą nam spoty, które dana osoba dotychczas zrealizowała – zazwyczaj mamy możliwość zobaczyć je online. Kierujący urządzeniem rejestrującym powinien dysponować także certyfikatem UAVO, potwierdzającym jego zdolności i upoważniającym do legalnego odbywania lotów komercyjnych w zasięgu wzroku (VLOS) oraz poza zasięgiem wzroku (BVLOS).