Masz problem z wilgotnymi murami? Wynajmij ekspertów od osuszania ścian

Nawet jeśli budynek stoi jest na terenie, gdzie wody gruntowe występują stosunkowo nisko, istnieje ryzyko, iż z czasem mury będzie przenikać woda. Może się to wydarzyć również nagle w wyniku zalania przez uszkodzoną instalację hydrauliczną bądź z powodu podtopienia, a nieraz pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo w efekcie uszkodzonej lub nieprawidłowo wykonanej hydroizolacji ścian.

Osuszanie fundamentów – najpierw rozpoznanie przyczyn

Wilgotne ściany nie znaczą od razu, iż dom nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim powinno się zacząć od znalezienia przyczyn powstawania wilgotnych zacieków. W pomieszczeniach takich jak niewietrzone piwnice, łazienki i kuchnie wykwitająca na ścianach pleśń jest często wynikiem przecieków z nieszczelnego tarasu albo dachu lub skraplania się pary wodnej. Takie przypadki wymagają wykorzystania jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia poprawnej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, zastosowania poziomych blokad przeciwwilgociowych bądź powłok paroszczelnych. Niestety na terenach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty i ściany budowli lub gdy zdarzyło się podtopienie w następstwie powodzi (ewentualnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów jest już rolą fachmanów z zakresu hydroizolacji.

Metody osuszania ścian

Profesjonaliści, którzy posiadają ogromne doświadczenie w osuszaniu ścian zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoje działania od analizy źródła zawilgocenia i kondycji podmokłych murów. Jest to podstawa do wyselekcjonowania odpowiednich metod i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki puchną i wykruszają się, a na ścianach pojawiają się zacieki, zapewne spowodowane jest kapilarnym wnikaniem wilgoci w ściany. Po nieizolowanych murach z cegły woda wspina się wzwyż – czasami nawet na kilka metrów. Zdarza się to nierzadko, zwłaszcza w starych budynkach, jednakże można na to zaradzić przywracając hydroizolację poziomą murów, która wstrzyma wznoszenie się wilgoci ku górze. Kolejnym etapem, oczywiście po dokładnym przygotowaniu ścian, jest ich odgrzybienie oraz wykonanie izolacji pionowej.

Efektywne osuszenie domów polega nieraz przywróceniu hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem kompetentnego zespołu jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, pozbycie się zdegradowanej izolacji bitumicznej, mat bentonitowych bądź papy termozgrzewalnej, a następnie nałożenie izolacji pionowej mineralnej albo elastycznej. Nierzadko niezbędne będzie też naprawa łączenia izolacji ścian z izolacją innych części budynków, jak przepusty rur, płyty posadzkowe, żelbetonowe oraz przepusty kabli.

Wyróżnione artykuły