Kto przeprowadzana psychologiczne badania operatorów?

badania operatorów Bielsko, badania operatorów Bielsko Biała

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się z trwającą długi czas i wyjątkowo wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza zgłębić nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że badania te znajdują również zastosowanie między innymi w czasie określania zdolności do zatrudnienia osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: jakich testów należy się spodziewać?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie różnią się istotnie od tych, jakie zobowiązani są przejść kierowcy zawodowi. Obejmują więc rozbudowany wywiad zbierany przez psychologa, testy temperamentalne i osobowościowe, testy aparaturowe, a także testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie należy się bać. Do ich wypełnienia należy podejść w sposób otwarty. Liczy się szczerość oraz rzetelność zaznaczanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe zdają się mieć największe znaczenie w wypadku osób planujących pracować jako operator maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji kandydata. Poznając ją zyskujemy wiedzę, czy poddana badaniom osoba będzie umiała w dość szybki sposób reagować na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają także predyspozycje do oceny prędkości obiektów będących w ruchu, widzenia przestrzennego oraz koncentracji uwagi. Wszystko to ma w wypadku operatorów maszyn budowlanych bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich wykonywaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może wykonać wyłącznie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, do czego wymagane jest odbycie uzupełniających studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, inaczej można utracić uprawnienia do pracy w danym zawodzie. Przestrzegający przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Wyróżnione artykuły