Dlaczego WordPress i jak dobrać do niego hosting?

Funkcjonuje wiele systemów zarządzania treścią stron internetowych (Zikula, Quick.Cms, eZ publish), jednak niewątpliwie w ostatnich latach większość stron tworzy się o WordPress. Nic dziwnego, bo w przeciwieństwie do innych CMS-ów, nawet hobbysta zbuduje na nim nieskomplikowaną stronę internetową, a Ci którzy mają kwalifikacje postawią na WordPress nawet ogromny sklep internetowy.

Z jakiej przyczyny WordpPress jest bardzo popularny?

Zaledwie 15 lat temu WordPress służył najczęściej jako oprogramowanie, na którym bez trudu i błyskawicznie można było założyć blog. Z czasem możliwości WordPressa rozwijały się, powstały tysiące wtyczek i motywów umożliwiających tworzenie na nim coraz bardziej skomplikowanych stron internetowych, a ostatnio też sklepów (dzięki połączeniu połączeniu z WooCommerce). Obecnie więc ten CMS służy nie tylko blogerom, ale przeważnie podmiotom projektującym strony www, prowadzącym działalność gospodarczą w internecie, właścicielom firm, a także zarządcom portali społecznościowych. Zasadniczą zaletą WordPressa jest łatwość jego instalacji, możliwość korzystania z tysięcy szablonów, które pozwalają w mgnieniu oka zmieniać wygląd strony, oraz dostęp do równie dużej ilości pomocnych wtyczek, wspomagających m.in. w przekładzie stron, tworzeniu kopii zapasowych, usuwaniu spamu, optymalizacji strony (SEO), dodawaniu komentarzy, przyśpieszeniu prędkości strony, tworzeniu formularzy bądź analizie statystyk odwiedzin strony. Warto podkreślić, że większość wtyczek i szablonów dostępnych jest gratis! WordPress skupia sporą społeczność użytkowników, którzy dbają o ciągły jego rozwój, stąd również cykliczne aktualizacje systemu likwidujące luki w zabezpieczeniach i gwarantujące wysokie bezpieczeństwo użytkowania.

Jak wybrać usługę hostingową na WordPress?

Szukając hostingu strony dla WordPress należy powierzyć go dostawcy, który stworzył odrębna usługę dla tego systemu zarządzania treścią. Polecany jest dedykowany hosting z automatyczną instalacją WordPress, zgodny z aktualnymi przepisami dotyczących ochrony danych osobowych i bez limitu transferu. Powinno się wziąć pod uwagę, czy dostawca hostingu dla WordPress wykorzystuje szybkie i efektywne dyski SSD, cyklicznie tworzy backup danych, zapewnia bezawaryjne działanie serwera (tj. na poziomie minimum 99%), a w przypadku awarii oferuje całodobowe wsparcie techniczne. Nie bez wpływu jest także możliwość zakupu i zastosowania certyfikatu SSL dla strony, udostępnienie bezpłatnych narzędzi do monitoringu działania serwera czy opcja dodania nielimitowanej liczby kont poczty elektronicznej, a wszystko to w oparciu o przejrzysty i wyważony cennik.

Wyróżnione artykuły