Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy te sposoby terapii okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna dysponuje środkami i technologiami, które sprawiają, że nawet bardzo trudne zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystycznego należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Te zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – w szczególności na skutek często powracających stanów zapalnych albo zaawansowanej próchnicy. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu odbudowę różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg stomatolog a efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. Teraz jakkolwiek dostępne są środki, skutecznie eliminujące przykre odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać pomocnicze środki uspokajające, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.

Wyróżnione artykuły