Chcesz wynająć detektywa? Dowiedz się, jak może Ci pomóc

Usługi prywatnych detektywów są coraz popularniejsze. Postanawiamy o skorzystaniu z ich oferty nie tylko w przypadku problemów rodzinnych. Ich usługi okazują się przydatne też dla przedsiębiorców – umożliwiają np. zweryfikowanie czy pracownik będący na zwolnieniu lekarskim faktycznie jest niezdolny do pracy albo czy informacje przedłożone przez niego w zgłoszeniu o pracę nie zostały zakłamane. Warto zatem powiedzieć kilka słów na temat tego, jakie kwalifikacje powinien mieć prywatny detektyw i w rozstrzygnięciu których zagadnień może nam pomóc.

Detektyw – praca tylko z licencją

Nie każdy może wykonywać pracę detektywa. Aby legalnie wykonywać ten zawód, należy dysponować odpowiednią licencją, która wydawana jest po zaliczeniu państwowego egzaminu. Wspomnijmy jeszcze, że osoby podchodzące do testu muszą też spełnić wcześniej wskazane wymagania. Najważniejsze z nich to posiadanie obywatelstwa któregoś z krajów wchodzących w skład UE, świadectwa o nieposzlakowanej opinii wydanego przez komendanta miejskiego lub powiatowego Policji i co najmniej średniego wykształcenia. Warunkiem jest także bycie osobą niekaraną, a w przypadku byłych funkcjonariuszy Policji – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co ważne, kandydaci na detektywów muszą mieć ukończone 21 lat.

W jakich przypadkach poprosić o pomoc detektywa?

Gros zadań, realizowanych przez detektywów dotyczy różnego rodzaju spraw rodzinnych. Do biura detektywistycznego możemy zwrócić się między innymi jeśli mamy podejrzenie, że nasz małżonek jest niewierny lub nie mamy pewności, czy drugi rodzic naszego dziecka odpowiednio się nim opiekuje. Detektyw pomoże nam także ustalić faktyczną wysokość dochodów byłego partnera, co bywa bardzo przydatne podczas spraw o ustalenie wysokości alimentów.

Wyróżnione artykuły