Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Zamów badania psychotechniczne Bielsko.

Na sytuację na drogach w największej mierze wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę ważne jest to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich przypadku ważne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji w myśl przepisów powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat kilka słów. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychologiczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy ukończyli 50 lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Mają one postać konwersacji z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na zadania na temat zachowań w skrajnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są testy na specjalnych maszynach, podczas których sprawdzana jest postrzeganie szybkości, zdolność szybkiego reagowania podzielność uwagi czy dostrzeganie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco podnieść. Jak? W sieci znajdziemy liczne opisy działania urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Wyróżnione artykuły