Izolacja pionowa i pozioma – z jakiego powodu trzeba je wykonać?

Każdy, kto podejmuje decyzję o budowie domu, chciałby, by jak najdłużej jego stan techniczny się nie pogorszył. Nie jest to jednak prawdopodobne, jeśli nie będzie zrobiona odpowiednia izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja skutecznie chroni przed wilgocią na murach, dzięki czemu sprawia, że są one wolne od brzydkich plam, a w domu nie czuć wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie oraz znaczenie

Jednym z objawów nieprawidłowo wykonanej izolacji domów okazuje się być zawilgocenie ścian. Do tego dochodzą odpadające tynki i przytoczone we wstępie artykułu plamy, które w zdecydowanej większości przypadków dostrzec można w piwnicy oraz na parterze. Takie problemy bardzo często obserwuje się w tych domach, których fundamenty zostały wykonane z czerwonej cegły. Bez żadnego znaczenia jest to, czy w grę wchodzą o budynki wybudowane przez laty, czy te współczesne. By odtworzyć niewłaściwie zrobioną bądź brakującą izolację poziomą, należy ustalić do jakiego pułapu musi ona sięgać, a potem na każdym metrze bieżącym ściany wykonać około dziesięciu nawiertów leżących pod kątem. Potem przygotowane szczeliny należy wypełnić wykorzystując w tym celu odpowiedni płyn uszczelniający. Jest on higroskopijny, przez co skutecznie uszczelnia fugi i powstrzymuje przedostawanie się wody w górne części murów. By jednak izolacja o charakterze poziomym była naprawdę efektywna, niezbędne jest też przywrócenie izolacji pionowej – w takim przypadku należy najpierw skuć tynki, które zostały zawilgocone, oczyścić mury, pogłębić fugi, a następnie zabezpieczyć całość środkiem, który ma działanie izolujące. Ostatnim etapem prac jest ocieplenie murów polistyrenem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją wykonać?

Wykonanie hydroizolacji nieruchomości najrozsądniej jest powierzyć doświadczonej ekipie, która zna zagadnienie hydroizolacji. Tylko wówczas można być pewnym, że prace będą wykonane należycie, a izolacja spełni swoją rolę.

Wyróżnione artykuły