Czym grozi brak izolacji fundamentów?

Fundamenty to z całą pewnością najważniejsze części domu. W przypadku zniszczenia okażą się zagrożeniem dla całego domu. Szczególnym czynnikiem ryzyka dla fundamentów jest woda, która potrafi prędko je uszkodzić, a efekty tego będą odczuwalne dla każdego z lokatorów. Aby się przed tym zabezpieczyć powinniśmy już podczas planowania domu pamiętać o izolacji fundamentów – przez to w późniejszych latach nie będą potrzebne drogie oraz bardzo złożone naprawy. Skutki mokrych ścian będą najbardziej widoczne na pierwszych kondygnacjach budynku. Jak jednak je rozpoznać? Jakie techniki pozwolą na ich uniknięcie?

Zadania izolacji fundamentów

Jak przed chwilą nadmieniliśmy, nasiąkanie może być naprawdę niebezpieczne dla obiektu. Jeśli wilgoć podniesie się do ścian, początkowym objawem jest odpadanie tynku, które jest kłopotem nie tylko estetycznym. Bardzo prędko bowiem mury zajmują pleśni i glony, zaś te mogą okazać się bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia mieszkańców domu. Szczególnie niebezpieczne są dla osób z alergiami oraz schorzeniami układu immunologicznego, bo u nich niekiedy owocują nawet śmiercią. To dlatego tak istotne jest to, by fundamenty zostały odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Jakie metody na to pozwalają?

Surowce do izolacji fundamentów

Odróżniamy dwie najważniejsze techniki izolacji fundamentów – poziomą oraz w pionie. Pozioma chroni przed wnikaniem wilgoci oraz niszczeniem ścian. Druga natomiast chroni fundamenty przed opadami i wodą podziemną. Zależnie od poziomu niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów jest lekka, średnia lub ciężka – ta ostatnia wykorzystywana jest w szczególności na obszarach, gdzie nierzadko obserwuje się podtopienia. Ważne jest także to, które materiały będą wykorzystane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie warto sięgać po produkty najlepszych producentów.

Wyróżnione artykuły