Rolety na wymiar, rzymskie, dzień i noc czy zaciemniające – które wybrać?

Odmiennie od mieszkańców Skandynawii, w Polsce przywykliśmy do zasłaniania okien. Tak dbamy o naszą prywatność, lecz także pomaga to decydować o ilości światła docierających do pomieszczeń mieszkalnych. Tradycyjnie do zakrywania okien używamy firanek i zasłon, ale w ostatnich latach decydujemy się na wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie modele rolet wewnętrznych dostaniemy w sklepach?

W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępny jest bogaty wybór różnych rodzajów rolet: zaciemniających, rzymskich, okiennych czy ściennych. W większości z nich dostaniemy także wszelkie potrzebne dodatki, tj. wsporniki sufitowe i ścienne, rozety, karnisze metalowe czy kółka z żabkami. W jednym sklepie możemy dobrać pełen zestaw niezbędny do instalacji rolet. Natomiast to, które rolety wybierzemy, będzie już zależało od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, żeby robić zakupy z głową. Na przykład, rolety rzymskie dobrze wyglądają na niedużych oknach, jednak nie poleca się ich alergikom. Na roletach rzymskich dość łatwo zbierają się drobinki kurzu, gdyż wykonywane są one z tkanin zasłonowych i firanowych.

Rolety dzień-noc – promienie słoneczne pod Twoją kontrolą

Do kontroli nad dopływem światła do mieszkania służą rolety dzień-noc. Sprawdzą się prawie we wszystkich pomieszczeniach: w salonie, pokoju dziecięcym, biurze, a także w łazience. Te rolety mają naprzemienny splot pasów transparentnych i zaciemniających. Dzięki wielu możliwościom ich ustawienia względem siebie umożliwia regulację natężenia światła, które będzie przez nie przenikać. Co ważne, regulacja ma miejsce bez konieczności podnoszenia i opuszczania rolet! Natomiast rozpowszechnione rolety zaciemniające dają pełne zaciemnienie pokoju, ponieważ wyprodukowane są z materiału, które nie przepuszcza światła. Rolety zaciemniające przydadzą się przede wszystkim w sypialni.

Rolety na zamówienie – na co zwracać uwagę

Okna nie zawsze mają standardowe rozmiary i często okazuje się, że rolety o wymiarach sprzedawanych przez producenta nie będą do nich pasować. Wtedy pozostaje nam wykonać rolety na wymiar. Pamiętajmy jednak o tym, by dobrze zmierzyć rozmiar okien, gdyż źle dopasowane rolety nie spełnią swojego zadania i będą mało estetyczne. Jeśli więc nie mamy doświadczenia lub nie potrafimy obliczyć wymiarów rolet, wezwijmy na pomoc profesjonalistów.

Wyróżnione artykuły