Przetwory ekologiczne ze zdrowych upraw – czym się charakteryzują?

Więcej szczegółów o ekologicznych przetworów.

Od szybkiego rozkwitu branży spożywczej, który zaczął się na początku zeszłego stulecia, wyroby jedzone przez nas na co dzień zaczęto standardowo nasycać licznymi substancjami wydłużającymi ich świeżość. Jednakże wraz z rosnącym zainteresowaniem konsumentów odnośnie tego, co spożywają i jakie może to mieć działanie na ich zdrowie, ostatnio coraz chętniej szukają oni produktów wyprodukowanych z eko żywności.

Zalety eko żywności

Żeby jakiś wyrób oferowany w naszym kraju mógł zwać się „ekologicznym”, musi sprostać kilku wymogom. Żywność eko i artykuły z niej wytwarzane muszą posiadać stosowne certyfikaty przyznawane przez desygnowane do tego instytuty. Najważniejszym jednakże cechą spożywczych artykułów ekologicznych jest to, że zastosowane do ich przygotowania warzywa oraz owoce kultywowano z zachowaniem kluczowych reguł rolnictwa ekologicznego. To znaczy, że rolnicy nie wykorzystywali chemicznych środków protekcji roślin ani nawozów, które mogłyby negatywnie oddziaływać nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które także są zagrożeniem dla środowiska. Niektóre wszak nawozy wywołują zasolenie gleby lub zanieczyszczają wody gruntowe, a natryski pół chemicznymi pestycydami nierzadko skutkują śmiercią pożytecznych owadów. Z kolei na skutek ekologicznej uprawy owoce i warzywa mają niższą zawartość metali ciężkich, azotynów i azotanów, a to znaczy, że mniej tych szkodliwych substancji dostanie się do organizmu ich konsumentów.

Zamawiasz żywność eko? Czytaj wnikliwie informacje na etykiecie

Żywność ekologiczna podlega nieprzerwanemu nadzorowi na wszystkich etapach produkcji, w tym także w czasie transportu i składowania. Co kluczowe, gdy przetwór spełnia kryteria, jego producent obok typowych informacji m.in. o wadze netto, kraju pochodzenia ingredientów, kaloryczności, terminie zdatności do spożycia i temperaturze składowania, musi też obowiązkowo wskazać numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej ten artykuł i umieścić logo produkcji ekologicznej UE, którym jest listek ułożony z gwiazdek. Poszukując ekologicznych przetworów trzeba zatem czytać starannie etykiety produktów, a zamawiając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy na stronie widnieje informacja o posiadanych certyfikatach.

Siedziba firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]

Wyróżnione artykuły