Kilka słów o tablicach kredowych

tablica kredowa każdemu kojarzy się ze szkołą, nieważne czy ma 13, 30 czy 80 lat. To dlatego, że jest to obiekt stosowany w procesie edukacji od co najmniej dwustu lat i wygląda na to, iż jeszcze przez jakiś czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć również inne przeznaczenie.

Kilka słów o historii tablicy kredowej

Na początku trzeba zaakcentować, że tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Owszem z czasów szkolnych większość pamięta głównie te ostatnie, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni istniały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, bo wytwarzano je z bloków łupkowych lub desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były wykorzystywane od XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały wyparte przez swoją nowszą, zielona wersję – lżejszą, z powierzchnią powleczoną emalią na bazie porcelany, której lepiej trzymała się kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe zniknęły na zawsze – są produkowane do dziś, ale w samej rzeczy nie są już drewniane ani z kamienia. Wytwarzanie tablic kredowych w dwóch kolorach łatwo wytłumaczyć. Kolor zielony uspokaja i nie męczy oczu, w związku z tym sprawdza się w placówkach oświaty, gdzie należy patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez wiele godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej cechuje się wyższą kontrastowością, toteż dobrze jest instalować takie tablice w dużych aulach, tak by słuchacze z tyłu dobrze widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla oczu, są stopniowo zastępowane przez białe tablice magnetyczne, których zaletą jest brak pyłu (pisze się po nich suchościeralnym mazakiem).

Czy można zastosować tablicę kredową w domu?

Tablice kredowe, przede wszystkim te o czarnym kolorze, to także wspaniały dodatek dekoracyjny w mieszkania. Rewelacyjnie komponują się z wnętrzem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą przeróżne cytaty czy narysować obrazki i powiesić na ścianie zamiast plakatów. Plusem takiej dekoracji jest opcja okresowej zmiany treści, więc wystrój pokoju nie będzie nas po jakimś czasie nudził. Przy tym nie wydamy wiele – pudełko kolorowej kredy to koszt maksymalnie 4-10 złotych, a starczy na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można także rozrysować tabele z planem obowiązków domowych, które muszą zrealizować w tygodniu nasze dzieci. Można również zawiesić niedużą tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć pisanie liter oraz grać z przyjaciółmi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne popularne gry.

Wyróżnione artykuły