Kantar sznutkowy i skórzany – czym się różnią?

Potrzebujesz kantara? Skieruj się tu

Kantar to pospolity fragment uprzęży dla konia. Jest niezwykle podobny do uzdy, gdyż jedyną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – części wkładanej do pyska, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie bardzo sporadycznie się rozstają. Z tej przyczyny musi on pasować do rozmiaru i profilu głowy konia oraz nie być powodem powstania obtarć. Jak więc dobrać najlepszy kantar? Na jakie jego atrybuty warto zwrócić uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar skórzany czy podszywany?

W sprzedaży znajdziemy różne warianty kantarów: sznurkowe, skórzane, podszywane oraz taśmowe. Te pierwsze, nazywane też halterami, są polecane z uwagi na znaczną kontrolę, którą dżokej za ich pośrednictwem może mieć nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia o wiele bardziej komfortowy jest jednak kantar taśmowy albo skórzany. Znacznie większy komfort gwarantują kantary podszywane – na przykład naturalnym albo syntetycznym futrem, które można zdjąć celem wyczyszczenia. Kantar tego typu świetnie zapobiega tworzeniu się obtarć, a zarazem pozwala przywiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas ćwiczeń albo spacerów.

Kantary – które dla kucy a które dla koni arabskich?

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Następny to shetty (0), którego używają właściciele większych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) jest z kolei opracowany z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średniej wielkości i są odpowiednie m.in. dla koni holsztyńskich, arabskich, huculskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo perszeron) i dużych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Siedziba firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Wyróżnione artykuły