Co warto wiedzieć o batach i palcatach jeździeckich?

palcaty, szpicruty, baty jeździeckie

Kompletując ubiór jeździecki nie można zapomnieć o zaopatrzeniu się również w najistotniejsze przybory. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, poskramiania konia czy w czasie turniejów, konieczne będzie wykorzystanie batów i palcatów jeździeckich.

Bat do lonżowania, ujeżdżeniowy, palcat skokowy – charakterystyka

Wyróżnia się parę typów batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe oraz rzecz jasna palcaty skokowe. Najczęściej stosowane to:
bat do lonżowania – jest z reguły długi na 160-200 centymetrów i służy do skłonienia zwierzęcia do nieprzerwanego chodu do przodu, przystopowania konia albo przykucia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener panuje nad koniem, równocześnie dystansując się od zwierzęcia na stosowną odległość. Współczesne baty do lonżowania produkowane są przeważnie z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, która gwarantuje, że solidnie trzyma się dłoni niezależnie od warunków. Zazwyczaj są składane, ale w sprzedaży znaleźć można również baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest znacznie krótszy (ma średnio między 90 a 140 cm) i kończy się sznureczkiem. Korzysta się z niego podczas treningu, sporadycznie w jeździe rekreacyjnej. Trzeba zaznaczyć, że wykorzystuje się go wyłącznie wówczas, kiedy jeździec nie może wyegzekwować od konia preferowanego zachowania za pomocą komunikatów wydawanych nogą bądź dłonią.
palcat skokowy – zwyczajowo zwany także szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – ma długość ok 60 maksymalnie 75 centymetrów. Zakończony jest zwykle skórzaną klapką, która wydaje dźwięk dyscyplinujący zwierzę i nakłania je do konkretnej reakcji. Palcatem trąca się lekko w łopatkę konia, dlatego też jest on tak krótki.

Kiedy smagnięcie batem lub palcatem jest zbyt mocne?

Podczas jazdy baty oraz palcaty trzymamy w taki sposób, aby były ułożone równolegle z wodzami. Jeżeli na rączce znajduję się pętla, nie wolno zaciągać jej aż do nadgarstka, dlatego, że w razie ewentualnego upadku jeździec naraża się na uraz.

Szpicrut oraz batów jeździeckich niesłychanie łatwo nadużyć, skutkiem tego wypada za każdym razem korzystać z nich racjonalnie. Zbyt silne smagnięcie może spowodować, że zamiast wykonać polecenie koń będzie bardziej agresywny lub będzie w przyszłości łączyć daną przeszkodę z uczuciem bólu. Jeśli bat lub palcat odcisnął ślad na sierści konia to znak, iż jeździec uderza bez wątpienia zbyt mocno.

Siedziba firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Wyróżnione artykuły