Bezpieczna jazda zimą – łańcuchy na koła

Kup łańcuchy samochodowe

Łańcuchy na koła znacznie poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Hiszpanii, Niemczech, Polsce i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów na koła znajdziemy?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Rozróżniamy modele stworzone z myślą o stosowaniu w autach terenowych, dostawczych, osobowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują głównie stal manganową lub tytanową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, buksowania kół i jazdy po niezaśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Siedziba firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Wyróżnione artykuły