Gdzie sprawdzić aktualny kurs funta i wymienić tę walutę?

Więcej w temacie kurs funta kantor na topkantor.pl.

Funt brytyjski, którego prawidłową nazwą jest funt szterling, to jedna z najsilniejszych światowych walut. Pomimo przynależności początkowo do struktur Wspólnoty Europejskiej a następnie UE, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie weszło do strefy euro i zachowało swoją historyczną walutę.

Wartość funta brytyjskiego po Brexit

Na skutek Brexitu, który był procedurą trwającą ponad cztery lata, wartość funta względem dolara oraz euro dostrzegalnie spadła. Miało to związek między innymi z ogłoszeniem przez duże podmioty, w tym instytucje finansowe, wyjścia z rynku brytyjskiego, co zagrażało zmniejszenie się ilości miejsc pracy, a pośrednio także spadkiem PKB. Odpracowywanie sporego spadku kursu funta brytyjskiego z 2016 r. odbywa się bardzo powoli i przy całkiem znacznych skokach wartości waluty. Dodatkową przeciwnością w tym procesie stała się bessa z 2020 r. wywołana kilkumiesięcznym zamknięciem brytyjskiej gospodarki w czasie pandemii koronawirusa COVID-19. Warto jednakże zaznaczyć, że funt brytyjski to niezmiernie silna waluta, funkcjonująca w Europie już od dziewięciu wieków, która w samym tylko ubiegłym wieku wyszła obronną ręką z dużych spadków spowodowanych wycofaniem się z powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. czy z głośnego ataku spekulacyjnego określanego mianem “Czarnej środy” z 1992 r.

Czy Polaków wciąż interesuje aktualny kurs funta szterlinga?

Funt brytyjski pozostaje dla Polaków ważną walutą, w której nadal chętnie inwestują swoje finanse. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że pomimo Brexitu, większość Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii nie zamierza wrócić do ojczyzny i wciąż wspomaga finansowo swoje rodziny w Polsce. Bieżący kurs funta obserwuje więc spora grupa osób. Szuka ona najczęściej szczegółowych informacji nie tylko o przeliczniku tej waluty na euro bądź złotówki, ale nieraz też danych historycznych wybiegających do kilku lat wstecz. Takie statystyki dostępne są m.in. na stronie kantoru online, który uaktualnia kurs w odstępach co kilka sekund. Dostęp do najświeższych danych pomaga także wprawnym inwestorom zlecać sprzedaż waluty po rentownym kursie.

Wyróżnione artykuły