Co to jest system SWIFT?

Na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/ odnajdziesz więcej informacji o systemie bankowym SWIFT.

Pomimo, że właściwie na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, dużo Polaków pierwszy raz usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania sankcji względem Rosji jako reakcja świata na wojnę na Ukrainie. Ale system SWIFT istnieje już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z podstaw sprawnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

Z systemu SWIFT korzystają nie tylko banki

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tego skrótu używa się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością zdecydowanie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to popularny, lecz nie jedyny działający dzisiaj system tego rodzaju. Poza nim np. w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: SEPA, SORBNET i Express Elixir.Na świecie wdrożone są także różnorodne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na terenie jednego państwa.

Co jest zatem najważniejszym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Działa on praktycznie we wszystkich krajach na świecie i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekracza już 10 tysięcy, ale również giełdy, domy maklerskie i masa pozostałych jednostek finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC znanych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC popularnych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Wyróżnione artykuły