Co to jest faktura ustrukturyzowana i jak ją wystawić?

Wszystko, czego należy dowiedzieć się o e-fakturach, odnajdziesz na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie przedsiębiorcy na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać do 2022 r. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od roku 2023 stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla księgowych

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który posiada ściśle ustaloną strukturę informacji zapisanych z użyciem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania zasadniczo niewiele mówi człowiekowi, który nie umie go odczytać, jednakże dla właściwej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur taki dokument jest doskonale klarowny. Fakt, iż faktury mają jednakowy format prowadzi do tego, że niezależnie od tego jakiego oprogramowania do księgowości użyją kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to istotna zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotychczas notorycznie mają do czynienia z przypadkami błędnego odczytywania w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur przekazywanych przez klientów w formie pliku PDF albo fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkiem eliminują możliwość pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez księgowego, jak również niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur zwalnia z obowiązku przesyłania pliku JPK_FA

Każdy przedsiębiorca stycznia 2021 r. może odebrać lub wystawić fakturę ustrukturyzowaną przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mogą być pewni, iż faktury się nie zgubią (KSeF przechowuje informacje o dokumentach przez 10 lat), są zwolnieni z konieczności przekazywania pliku JPK_FA i wcześniej odbiorą zwrot VAT. Natomiast Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w wyższym stopniu przeciwdziała patologiom w obszarze podatku od towarów i usług, dochodowego oraz akcyzowego. Co ważne, obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do używania zewnętrznego oprogramowania do księgowania, lecz musi ono zostać zintegrowane z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Wyróżnione artykuły