W jakiej postaci najlepiej posiadać złoto na wypadek wojny lub kryzysu gospodarczego?

Złote sztabki, a może monety bulionowe? Czy lepiej posiadać większe wagowo złoto, a może wiele mniejszych sztabek? Sprawdzamy, jaka postać złota inwestycyjnego będzie lepszym wyborem w przypadku wojny lub kryzysu gospodarczego. O tym, dlaczego część portfela inwestycyjnego powinno stanowić złoto, pisaliśmy w artykule “Złoto a kryzys. Zakup złota na wypadek wojny lub katastrofy gospodarczej”. Fizyczne złoto można kupić w postaci monet bulionowych, a także w formie sztabek o różnej masie. Czy wybór ma wpływ m.in. na wartość, możliwość transportu złota lub jego późniejszej sprzedaży? Ile waży sztabka złota? Dla osób,…

Czytaj dalej

Automatyzacja procesów w firmie – tania windykacja z robotem Flobo

Może być mnóstwo przeróżnych powodów, dlaczego klienci nie płacą w terminie za zrealizowane zlecenie. Problem z przeterminowanymi należnościami mają nie tylko przedsiębiorców, którzy oferują usługi dla biznesu, lecz też firmy z profilem działalności ukierunkowanym na osoby prywatne. Aplikacja Flobo do obsługi należności z modułem automatycznej windykacji Wierzyciel ma prawo dochodzić swojej własności poprzez proces windykacji. Choć określenie to większości ludzi niedobrze się kojarzy, po prawdzie oznacza to procedurę w trakcie której rozpoczyna się wobec dłużnika szereg czynności dopuszczone w aktualnych aktach prawnych. Czynności te dążą do wyegzekwowania spłaty zaległości. To…

Czytaj dalej

ABC przedsiębiorcy – krótko o metodzie kasowej

Przedsiębiorcy zwykle rozliczają się z fiskusem za pomocą metody memoriałowej, według której zobowiązanie zapłaty podatku od towarów i usług pojawia się w momencie wystawienia faktury. W takiej sytuacji urząd skarbowy nie patrzy na to czy na rachunku rozliczeniowym płatnika VAT pojawiła się zapłata od kontrahenta. W przypadku metody kasowej rozliczenie podatku VAT zachodzi dopiero po uzyskaniu od kontrahenta płatności. Metoda kasowa – dla kogo? Brak pojawienia się na rachunku opłat w terminie nie jest rzadkością. Osoby z własną działalnością gospodarczą czasem znajdują się w położeniu, kiedy są zmuszone wiele razy…

Czytaj dalej

Co to jest faktura ustrukturyzowana i jak ją wystawić?

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie przedsiębiorcy na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać do 2022 r. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od roku 2023 stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług. Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla księgowych Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który posiada ściśle ustaloną strukturę informacji zapisanych z użyciem…

Czytaj dalej

Bezpłatny generator not księgowych – skorzystaj z niego, gdy kontrahent nie opłaca faktur

Przedsiębiorcy na pewnym etapie swojej działalności zazwyczaj spotykają kontrahentów, którzy nie opłacają przesłanych im faktur w wyznaczonym terminie. Jeszcze dziesięć lat temu stanowiło to ogromny problem dla biznesmenów. Na szczęście od 2013 roku w razie pojawienia się opóźnień w opłacaniu należności polskie ustawodawstwo dało możliwość wystawiania opieszałym kontrahentom not księgowych w kwocie 40 euro, a od 2020 roku też na 100 oraz 70 euro. Nota księgowa na 40 euro – wystawiać niezwłocznie, a może wykorzystać jako jeden z kroków działań windykacyjnych? Według artykułów ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach…

Czytaj dalej

Mass collect i korzyści jakie przynosi

Mass collect jest usługą, której głównym aspektem jest identyfikacja płatności masowych. Prezentujemy w skrócie, jak funkcjonuje mass collect i jak upraszcza organizację małym i dużym przedsiębiorstwom. Mass collect – korzyści z przypisania klientom własnych numerów rachunków Funkcja mass collect jest zasadniczo stosunkowo prosta. Polega na przydzieleniu każdemu kontrahentowi unikalnego numeru rachunku, który staje się równocześnie jego symbolem identyfikacyjnym. Takie działanie jest użyteczne wszędzie tam, gdzie każdego miesiąca obsługiwana jest ogromna grupa klientów, a więc przykładowo w szkołach prywatnych, w firmach oferujących usługi telekomunikacyjne oraz wszystkich branżach, gdzie wprowadzone jest płatności…

Czytaj dalej

Inwestycje w złoto i srebro a podatek VAT

Inwestycje w metale szlachetne trwale zagościły w świadomości wielu osób, które – dostrzegając słabości systemu finansowego, opartego o pieniądz fiducjarny – postanowiły przynajmniej część swoich oszczędności umieścić poza zasięgiem kolejnego, ewentualnego krachu. Celem inwestycji stały się głównie złoto i srebro, w postaci inwestycji w majątek fizyczny lub jego ekwiwalent w postaci papierów wartościowych. Złoto inwestycyjne w świetle VAT Ustawa o podatku od towarów i usług w art. 121 definiuje pojęcie złota inwestycyjnego. Za takie złoto uznaje się: złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych, złoto…

Czytaj dalej

Kredyt obrotowy. Kto może z niego skorzystać?

Zarówno rolnicy, jak też właściciele firm, które pragną je rozwijać, muszą inwestować w kupno innowacyjnych maszyn oraz urządzeń. Tak ogromne wydatki ciężko jest jednak sfinansować bazując tylko na bieżącej działalności. Wyjściem z sytuacji może się w związku z tym okazać zaciągnięcie kredytu obrotowego. Rolnicy a kredyt obrotowy Kredyty obrotowe przeznaczone dla rolników mają w obecnie obecnie nie tylko banki, ale też instytucje pozabankowe. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać ci rolnicy, którzy mają zbyt niską zdolność kredytową i nie mają szansy na przyznanie kredytu obrotowego przez banki. Miejmy jednak na uwadze,…

Czytaj dalej

Dobre strony leasingu

Leasing bez wątpienia jest jednym z najchętniej wybieranych przez firmy narzędzi finansowych. Nie może to jednak zaskakiwać, gdyż jego duże zalety powodują, że leasing okazuje się doskonałym rozwiązaniem umożliwiającym minimalizację wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Głównie z uwagi na to, iż w naszym kraju ratę leasingową traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing okazuje się tak opłacalny rzutuje również to, że umożliwia on uzyskanie niezbędnych do prowadzenia firmy dóbr bez konieczności ich nabycia. Na czym dokładnie więc polega leasing? O czym powinniśmy pamiętać decydując się na tę…

Czytaj dalej

Gdzie sprawdzić aktualny kurs funta i wymienić tę walutę?

Funt brytyjski, którego prawidłową nazwą jest funt szterling, to jedna z najsilniejszych światowych walut. Pomimo przynależności początkowo do struktur Wspólnoty Europejskiej a następnie UE, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie weszło do strefy euro i zachowało swoją historyczną walutę. Wartość funta brytyjskiego po Brexit Na skutek Brexitu, który był procedurą trwającą ponad cztery lata, wartość funta względem dolara oraz euro dostrzegalnie spadła. Miało to związek między innymi z ogłoszeniem przez duże podmioty, w tym instytucje finansowe, wyjścia z rynku brytyjskiego, co zagrażało zmniejszenie się ilości miejsc pracy, a pośrednio także spadkiem…

Czytaj dalej