Myślisz o studiach wyższych? Sprawdź najbardziej oblegane kierunki

Wybór właściwego kierunku studiów to dylemat, z którym co roku mierzą się dziesiątki tysięcy abiturientów. W wielu przypadkach wybór ten determinuje rozwój przyszłej drogi zawodowej. We wrześniu rozpoczęły się kolejne tury rekrutacji na studia. Sprawdziliśmy zatem, które kierunki przyciągają największą ilość chętnych.

Popularne kierunki studiów

Wśród 10 najpopularniejszych kierunków studiów jak co roku na pierwszym miejscu pojawia się informatyka. Przyszli studenci zainteresowani naukami ścisłymi coraz częściej wybierają również kierunki o podobnym charakterze, które mają wysoki potencjał przyszłościowy. Są to rzecz jasna robotyka i automatyka, które nie są wszak kierunkami nowymi, aczkolwiek dopiero wraz z postępem technologicznym przestały być uważane, za studia dla pasjonatów. W przypadku studiów licencjackich, maturzyści wybierają głównie psychologię oraz zarządzanie. Na kolejnych pozycjach pojawiają się kierunki ekonomiczne (przykładowo rachunkowość i finanse), prawo i administracja, rozmaite filologie (głównie angielska) bądź budownictwo.

Najwięcej chętnych na miejsce znajdziemy na kierunkach z dziedziny orientalistyki (sinologia i japonistyka), jak również matematyki. Nie łatwo dostać się też na wydziały związane z marketingiem, wzornictwem czy filmem i teatrem. Trzeba podkreślić, iż spora liczba kandydatów na wybrany kierunek studiów jest zależna nie tylko od jego popularności. Szereg maturzystów składa przecież dokumenty o przyjęcie nawet na parę kierunków w tym samym czasie.

Jak trafnie wybrać studia?

Stojąc przed wyborem kierunku studiów należy wziąć pod uwagę pasje, ale również ewentualne zapotrzebowanie na rynku pracy. Warto aczkolwiek pamiętać, że dany kierunek nie musi determinować przyszłej kariery zawodowej. Absolwenci studiów magisterskich i licencjackich mogą swobodnie poszerzać zdobyte umiejętności na studiach podyplomowych. Są one tworzone na praktycznie wszystkich uniwersytetach i akademiach i zwykle nie ma warunku ukończenia studiów kierunkowych, żeby się na nie zapisać. Wystarczy dysponować tytułem inżyniera, magistra lub licencjata.

Maturzysto, pamiętaj! Okres studiów to czas, kiedy można też dodatkowo rozwijać swoje umiejętności przykładowo poprzez działanie w wolontariatach czy studenckich kółkach. Należy wykorzystać te 5 lat jak najlepiej.

Wyróżnione artykuły