Odpowiedź na pytanie o to, jak nauczyć się rysować, jest bardzo prosta: trzeba po prostu zacząć to robić. Konkrety? Przedstawiamy je wpisie blogowym poniżej.
Daj sobie czas
Umiejętność rysowania nie przychodzi bez wysiłku z dnia na dzień. Gdyby tak było, rysowanie byłaby tak samo naturalną zdolnością jak choćby oddychanie. Dlatego nie oczekuj, że po tygodniu czy miesiącu nauki staniesz się mistrzem w tej dziedzinie. Wszystko przychodzi z czasem, jednak najważniejsze, aby ten czas dobrze wykorzystywać. Ktoś, kto rysuje codziennie po kilka godzin, w miesiąc poczyni większe postępy niż ktoś, kto przez cały ten miesiąc narysuje jeden rysunek. Jednak nawet ta pierwsza osoba nie będzie odnosiła sukcesów w nauce rysunku, jeśli nie będzie analizować swoich prac.
Analizuj, wyciągaj wnioski i poprawiaj błędy
Kluczem do rysunkowego sukcesu i odpowiedzią na pytanie o to, jak nauczyć się rysować, jest analiza i wyciąganie lekcji na przyszłość. Na każdy ukończony rysunek należy spojrzeć krytycznym okiem i szczerze powiedzieć sobie, co jest narysowane dobrze, a co jeszcze można poprawić, by w kolejnej pracy skupić się tym, co sprawia największą trudność. Dobrym pomysłem jest notowanie pochwał i krytyk swojej pracy. Czasami ciężko spojrzeć samodzielnie szczerze i krytycznie na swoją pracę, dlatego dobrze, gdy możemy otrzymać korektę od doświadczonego rysownika, który od razu wychwyci wszystkie niedociągnięcia w naszej pracy i powie nam jak pracować dalej, aby się rozwijać.
Zapisz się na kurs
Na kursie rysunku nauczyciele pilnują, aby kursanci ciągle się rozwijali. Motywują do kończenia rysunków i służą obszerną i merytoryczną korektą, więc zawsze wiesz, nad czym dalej pracować. Program każdego kursu (np. kursu rysunku architektonicznego) opiera się na wieloletnim doświadczeniu w nauczaniu rysunku i jest ciągle udoskonalany.
Zapisując się na kurs masz pewność, że uczysz się od profesjonalistów i mistrzów w tej dziedzinie oraz że nie wyrobisz sobie złych nawyków, które są częste po samodzielnej nauce rysunku na bazie przypadkowych materiałów z internetu. Kurs rysunku motywuje do systematycznej pracy. W pracowni rysunku poznasz ludzi o podobnych zainteresowaniach i celach, często jest to miejsce, w którym nawiązuje się przyjaźnie na lata.
Załóż szkicownik
Częstą wymówką, by nierysować, jest „nie mam miejsca w pokoju, żeby rozłożyć deskę”, „szkoła/studia/praca, nie mam czasu”. Założenie szkicownika jest rewelacyjnym sposobem na rozwiązanie powyższych problemów i pozwala na systematyczną naukę rysunku nawet wtedy, gdy zupełnie nie ma na to czasu.
Szkicownik możemy zabrać wszędzie: do szkoły, na wykład, do pracy, do pociągu, na spotkanie ze znajomymi czy rodzinny obiad. Zawsze znajdziesz choćby 15 minut, żeby coś naszkicować. Możesz narysować to, co przed sobą widzisz, coś z wyobraźni, włączyć na telefonie lub komputerze zdjęcie budynku/krajobrazu/postaci czy czegokolwiek, co Cię interesuje lub co chcesz poćwiczyć.
Szkicowanie to naprawdę bardzo efektywny sposób na naukę rysunku.
Zainspiruj się innymi
Nawet najwięksi twórcy przyznają się do inspiracji innymi. Wielu młodych rysowników zdaje się wyłącznie na siebie w nauce rysunku, unikając jak ognia patrzenia na rysunki mistrzów w tej dziedzinie i pytania ich o wskazówki. To ogromny błąd! Wyobraź sobie lekarza, który nigdy nie studiował medycyny, nie odbył stażu, tylko przyszedł z ulicy do szpitala i zaczął leczyć ludzi metodą prób i błędów, nie mając o tym pojęcia. Żeby coś umieć, trzeba się tego po prostu nauczyć, niczego nie da się nauczyć, posługując się wyłącznie swoją wyobraźnią.
Nie zniechęcaj się i ćwicz
Nie zwalaj winy na brak talentu. Każdy wielki mistrz był kiedyś na początku swojej drogi. Za każdym talentem kryją się setki, tysiące, dziesiątki tysięcy, … godzin pracy. Nie zniechęcaj się, jeśli postępy przychodzą u Ciebie wolniej niż u innych.
Jako nauczyciel rysunku widziałam wiele osób, którym początki szły opornie i myślały o rzucaniu nauki rysunku, a zaledwie kilka miesięcy później dzięki regularnej pracy i utrzymanej motywacji, były w czołówce najzdolniejszych osób na kursie.
Zacznij w tym momencie
Każda chwila jest dobra na szybki rysunek. Oderwij się od komputera, weź ołówek do ręki i po prostu zacznij rysować!
Źródło tekstu: https://domin-krakow.pl/jak-nauczyc-sie-rysowac/