Czy można nauczyć się food pairingu?

Więcej informacji o food pairing.

Chociaż przywykliśmy do określonych kombinacji smaków, nie znaczy to, iż zestawianie ze sobą produktów, które na pierwszy rzut oka w ogóle się wykluczają, nie może przynieść interesujących i, co ważne, smakowitych efektów. Odkrywamy to coraz częściej. Największy wpływ na nasz smak miało bezsprzecznie otwarcie się na odmienne zwyczaje kulinarne, a także pojawienie się na rynku nieobecnych dotychczas w naszym kraju produktów. Dzięki temu chociażby kombinacja mięsa z egzotycznych owocami raczej już nie szokuje. Ci, którzy zasmakowali w niespotykanych fuzjach aromatów częstokroć zaczynają własne próby i samodzielnie poszukują jeszcze bardziej niezwykłych kombinacji. Żeby te jednakże dały oczekiwane skutki, należy przedtem wyposażyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – umiejętność łączenia ze sobą smaków

Chcąc, aby nasze kulinarne przygody naprawdę stały się przyczyną uniesień oraz umożliwiały odnalezienie nowych smakowych przyjemności, powinno się działać zgodnie z kanonami przyjętymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są wyłącznie wytycznymi, których trzeba przestrzegać, aby smaki zespalają się w nieprzeciętną, ale harmonijną całość. Najlepiej uczynimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tak nazywa się się umiejętność zestawiania ze sobą smaków, które w powszechnym mniemaniu uchodzą za zupełnie do siebie niepasujące. Wszelkie zasady food pairingu są jednak dokładnie przemyślane i poparte szczegółową wiedzą z dziedziny biochemii, dotyczącą przede wszystkim zawartości poszczególnych składników w stosowanych produktach. Food pairing dotyczy nie tylko jedzenia, ale również napojów (w tym alkoholowych).

Food pairing. Czy można się tego nauczyć?

Food pairing wymaga bujnej wyobraźni oraz instynktu, jednak to nie one okazują się kluczowe. O wiele bardziej liczy się teoretyczna wiedza z zakresu zawartości konkretnych substancji w komponentach potraw, a także tego, jak reagują one z pozostałymi składnikami. Tym samym dobrym posunięciem będzie wzięcie udziału w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez profesjonalnego szefa kuchni – szczególnie, iż przekazanie koniecznej wiedzy trwa na ogół kilka godzin.

Siedziba firmy:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]

Wyróżnione artykuły