Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Dowiedz się więcej o silniku prądu stałego z magnesami trwałymi.

Dużo sprzętów, które użytkujemy każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Małe bądź duże, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te urządzenia zmieniły nasz sposób życia i pracy, a przeciętny człowiek najczęściej nie wie, jak pracują te silniki, ani jak są one skonstruowane.

Co należy wiedzieć o silnikach elektrycznych prądu stałego?

Rolą silników prądu stałego jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od nieomalże dwóch wieków i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich opracowania, późniejszego rozwoju i ostatecznie ich wprowadzenia do szerokiego zastosowania w rozmaitego typu mechanizmach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty znanych innowatorów połowy XIX w., takich jak między innymi Thomas Davenport, Michael Faraday i Gaston Planté. Silniki na prąd stały złożone są ze wirnika, komutatora, nieruchomego statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne oraz szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień stosowane są także bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które głównie w związku z brakiem tej cyklicznie ulegającej awarii części, są postrzegane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie cenione za ciche działanie, jak równieżwysoką niezawodność.

Gdzie używa się silników elektrycznych prądu stałego?

Teza, iż silniki elektryczne prądu stałego są stosowane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD/DVD albo korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto silnika bezszczotkowego. Silniki DC są częścią sterowanych na odległość pociągów oraz samochodzików, czyli zabawek, które lubiliśmy jako dzieci i które pewnie podarujemy także naszym potomkom. Silniki tego typu wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezbędne w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo wydobywczej, produkcyjnej bądź budowlanej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne będą powszedniością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, gdyż napędzają popularne segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Z silników DC korzystają również hobbyści do realizacji własnych zautomatyzowanych modeli z obszaru mechaniki oraz robotyki.

Choć silniki elektryczne prądu stałego o niedużej mocy bez przeszkód można zamówić w sklepach dla hobbystów lub z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego silniki od cenionych producentów.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Wyróżnione artykuły