Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Chcesz zamówić obrączki ślubne Kraków? Sprawdź obraczki.net.pl

Dla wielu osób ślub jest niezwykle emocjonującym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże małżonków do końca życia, a oznaką ich uczucia, oddania i wierności są obrączki, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Obrączki ślubne – część obrzędu zaślubin od XIII w.

Początkowo nie było rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, z tej przyczyny ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego obdarowanie żony pierścionkiem stało się elementem obrzędu zaślubin. Mało osób wie jednakże, iż panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną wiele wieków później. Już wcześniej zdarzało się, iż wsuwali pierścienie na dłoń jak wyjeżdżali na wojenne eskapady, niemniej jednak obyczaj ten rozpowszechnił się szerzej w minionym stuleciu, a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, że czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w wielu krajach, jak przykładowo w Iranie, w Egipcie, w USA albo w Wielkiej Brytanii, zakłada się je na lewą rękę, gdzie podług tradycyjnych zabobonów biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują i mierzą obrączki wspólnie, jednak zwyczaj wskazuje, iż narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, gdyż jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – kiedyś z mosiądzu, teraz z platyny i złota

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się subtelniejszym wzornictwem. Na przestrzeni wieków sporządzano je z różnorodnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy stal) uosabiające potęgę miłości. Dziś do ich stworzenia stosuje się z reguły złoto oraz platynę, które są symbolem ufności w stosunku partnera. Rzecz jasna, są one też często inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu najchętniej kupowane są uniwersalne, proste pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (np. tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą także często usługę ich grawerowania. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka lub istotny dla młodej pary cytat.

Siedziba firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Wyróżnione artykuły